2023 05 30 - 06 23

Jauna. Nauja grafika. Istorijos

  • Kuratorė

    Elena Grudzinskaitė

  • Dizainerė

    Marija Gabrielė Karputė

  • Organizatorius

    Vilniaus grafikos meno centras

  • Projektą finansuoja

    Lietuvos kultūros taryba, Lietuvos dailininkų sąjunga

  • Partneriai

    Vilniaus dailės akademija, VF Grafikos katedra

  • Informaciniai partneriai

    rtnews.lt, 7 meno dienos

2023 m. gegužės 30 – birželio 23 dienomis Vilniaus grafikos meno centro galerijoje „Kairė-dešinė“ veiks paroda Jauna / Nauja grafika. Istorijos. Atidarymas 2023 m. gegužės 30 d., 18 val.

Jauna / Nauja grafika – tai antrus metus rengiamas tęstinis projektas, atkreipiantis dėmesį į grafikos meną kuriančią jaunąją kartą bei besiplečiančią šiuolaikinės grafikos sceną, apimančią tiek tradicinės grafikos kūrimo sprendimus, tiek grafinio vaizdo/reiškinio ryšį su tarpdisciplininiu lauku.
Bendradarbiaujant su Vilniaus dailės akademija ir Grafikos katedra, VGMC pristatomi trijų Grafikos bakalauro programos diplomančių – Marijos Gabrielės Karputės, Augustės Verikaitės ir Matilde Solgaard Utsen – baigiamieji darbai – meninės instaliacijos, kurias vienija istorijų koncepcija. Autorės meninėmis priemonėmis tyrinėja individualias patirtis, artimą XX a. ir pirmykščių bendruomenių laikus siekiančią žmonijos istoriją, socialinį gyvenimą, šiandieninės ir ankstesnių kartų ryšius bei sąveikas, visuomenėje vyraujančius stereotipus; pasitelkdamos vizualinį pasakojimą, menininkės aiškinasi globalaus pasaulio veikimo principus, siūlydamos galimus ateities gyvensenos scenarijus.

Marija Gabrielė Karputė. Instaliacija Dekiai. Dekiai – namų objektai. Jie supa kasdienybę, yra retai keičiami, perduodami kartomis, saugojami namų ir sodybų spintose. Nors dekius dažnai asocijuojame su buitimi, piešinių cikle jų funkcinė esybė kiek sakrali – dekiai saugo, slepia, apgaubia miego, pasąmonės būsenoje, yra neatsiejamos žmogaus gyvenimo detalės. Piešinių cikle fragmentuoju savo namų dekius, jų raštai seka bendros, vienijančios istorijos naratyvą. Prieš atkurdama dekių ornamentus, išglostau lapus pastele delnais. Per cikliškai kartojamą meditatyvų gestą, regis, suteikiu kūriniams minkštumo. Švelnus pastelinis popierius atgyja dekiu, jame (iš/į)trynus ornamentines detales. Dekiai veda horizontalų istorijos pasakojimą be kulminacijos. Tai lyg jungiantis simbolis, kalbantis apie universalią vienybę, tyliąją žmonijos istoriją. Instaliacija yra VDA grafikos bakalauro baigiamasis projektas, vad. prof. Kęstutis Vasiliūnas.

Augustė Verikaitė. Instaliacija Kraitis – tai meninis tyrimas, sudarytas iš šilkografijų serijos. Pagrindinis elementas, motyvas – siuvimo lekalas, parodoje atsispindi kaip artefaktas, žymintis kolektyvines ir asmenines moterų darbuotojų istorijas. Tarsi iš dulkėjančio stalčiaus ištrauktas siuvėjos brėžinys čia tampa relikvija, analizuojančia giminystę tarp audinio, rūbo ir statuso, tarp moters darbo ir kraičio, tarp archajiško ir industrinio. Šis meninis tyrimas persvarsto moters stereotipinę sąsają su amatais. Čia grafika įsipina kaip sąmoninga ir svarbi technika, kaip pagrindinė atkartojimo ir kūrybos priemonė, susijusi su amatu ir rankų darbu. Kraitis yra asociatyvi vizualinės kultūros reprezentacija, paliečianti mūsų identiteto, lyties, darbo ir kultūros įsivaizdavimą. Sugrįžimas prie rankų darbo ir amatų, ryšio ieškojimas tarp objekto (lekalo) ir žmogaus, žiūrovo pasitelkiamas kaip būdas auginti socialinę empatiją. Instaliacija yra VDA grafikos bakalauro baigiamasis projektas, vad. doc. Jolanta Mikulskytė.

Matilde Solgaard Utsen. Kūrybinis projektas Medis – tai paveikslėlių knyga, sudaryta iš lino raižinio technika atliktų juodai-baltų iliustracijų. Knygos pasakojime du vaikai gauna neseniai nukirsto medžio sėklą ir yra prašomi pasodinti ją saugioje vietoje. Medžio kirtimas šioje istorijoje gali būti suvokiamas kaip mūsų visuomeninės ir politinės sistemos žlugimo atitikmuo. Pagrindinė projekto mintis – parodyti natūralius, pasaulyje vykstančius kaitos procesus, kaip jie atveda prie kažko naujo, kad tai, ką suvokiame esant destruktyviu ir baigtiniu, nebūtinai turi tik neigiamą prasmę. Istorijos Medis tikslas – atrasti pusiausvyrą tarp tiesmuko, griežto kalbėjimo apie krizę, su kuria susiduria mūsų visuomenė, ir šiltos, guodžiančios istorijos pasakojimo. Galutinis rezultatas – knyga, vaizduojanti pasaulio kaitą vaikų akimis, kurie, atsiriboję nuo žiaurios visuomeninės struktūros, buvo apsaugoti nuo jos griūties. Kūrinys yra VDA grafikos bakalauro baigiamasis projektas, vad. prof. Rimvydas Kepežinskas.

* Paroda yra 2023 m. VDA baigiamųjų darbų parodos dalis.
* Paroda yra festivalio Kultūros naktis programos dalis. Birželio 16 d., Kultūros nakties metu, menininkės ir kuratorė susitiks su parodos lankytojais.

Kitos parodos

2024 04 09 – 05 04
Akmuo šneka. Studijos „Helsinki Litho” (Suomija) narių grafikos paroda
Parodos
2024 01 30–02 25
Kunigunda Dineikaitė. Pasivaikščiojimas su gulbe
Parodos
2023 12 19 – 01 27
Dalia truskaitė. Dešinė, kairė, dešinė
Parodos

Užsisakykite naujienas

Užsisakykite naujienas

Palaukite...

Dėkojame, kad užsisakėte mūsų naujienas!