2021 06 08 – 07 10

Vytautas Jurkūnas (1910–1993). Grafikas su fotokamera

  • Kuratorė ir leidinio sudarytoja

    Gabrielė Radzevičiūtė

  • Organizatorius

    Vilniaus grafikos meno centras

  • Rėmėjas

    Vytauto Jurkūno šeima

  • Projektą iš dalies finansuoja

    Lietuvos kultūros taryba, Lietuvos dailininkų sąjunga

  • Partneriai

    Kauno apskrities viešoji biblioteka, Lietuvos centrinis valstybės archyvas, Lietuvos ypatingasis archyvas, Lietuvos literatūros ir meno archyvas, Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka, Lietuvos nacionalinis dailės muziejus, Lietuvos nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus, Vilniaus universiteto Grafikos kabinetas

  • Paroda veikia

    2021 06 08–07 10

Lietuvos grafikos klasiku laikomas Vytautas Jurkūnas vyresnysis (1910–1993) daugeliui žinomas kaip talentingas knygų iliustruotojas. Sovietmečiu jis daug metų dėstė LSSR valstybiniame dailės institute, formavo ne vieną grafikų kartą. Tačiau apie dailininko ankstyvąją ir karo metų kūrybą, aprėpiančią 1929–1945 m., žinome palyginti nedaug. Tarpukariu Jurkūnas sukūrė reikšmingų darbų socialinės kritikos, karo temomis; be kitų, ir nacionalinės reikšmės kūrinį – pirmąjį Lietuvoje modernų estampų ciklą „Žvejai“ (1937–1939). Vėliau, Antrojo pasaulinio karo pabaigoje, sukurtas vienas žinomiausių „Didįjį Tėvynės“ karą reflektuojančių lietuvių dailės kūrinių – ciklas „Hitlerinių okupantų žvėriškumai“ (1945–1946). Permąstyti šį dailininko kūrybos tarpsnį paskatino ne tik jo dvikryptė kūrybinė saviraiška, bet ir lig šiol neviešintas Jurkūno fotografijų archyvas, priklausantis dailininko šeimai. Nors nėra žinoma, kiek jis fotografavo, archyve išlikę daugiau nei 500 negatyvų ir kontaktinių atspaudų. Jurkūno fotografinė veikla atskleidžia ne tik naujų biografijos ir kūrybos detalių, bet ir praplečia žinias apie fotografavusių Kauno meno mokyklos auklėtinių fenomeną.

Parodoje eksponuojami grafikos kūriniai, fotografijos ir dokumentinė medžiaga siūlo kompleksiškiau pažvelgti ne tik į Jurkūno, bet ir į 4-ojo dešimtmečio lūžio kartos dailininkų pasaulėžiūrą, paveiktą nacionalinio tapatumo paieškų ir modernizacijos procesų.

Parodos proga išleistas ir katalogas, kuriame pirmą kartą išsamiai pristatomi Jurkūno ankstyvieji grafikos kūriniai ir jo fotografinė veikla. Tiek parodos eksponatai, tiek kataloge skelbiamos reprodukcijos ir dokumentinė medžiaga sutelkti iš dailininko sūnaus Vytauto Jurkūno jaunesniojo archyvo, Lietuvos nacionalinių muziejų rinkinių ir atminties institucijų.

Pirmąją parodos dieną (birželio 8 d., antradienį) ekspozicija lankytojams bus atvira 11–20 val.

Kitos parodos

2024 04 09 – 05 04
Akmuo šneka. Studijos „Helsinki Litho” (Suomija) narių grafikos paroda
Parodos
2024 01 30–02 25
Kunigunda Dineikaitė. Pasivaikščiojimas su gulbe
Parodos
2023 12 19 – 01 27
Dalia truskaitė. Dešinė, kairė, dešinė
Parodos

Užsisakykite naujienas

Užsisakykite naujienas

Palaukite...

Dėkojame, kad užsisakėte mūsų naujienas!