2023 04 18 - 05 20

Jonas Valatkevičius. Laimingo tau likusio gyvenimo

 • Kuratorė

  Monika Krikštopaitytė

 • organizatorius

  Vilniaus grafikos meno centras

 • Parodą finansuoja

  Lietuvos kultūros taryba, Lietuvos dailininkų sąjunga

 • Informacinis partneris

  7 meno dienos

 • atidarymas

  2023 04 18, 18.00 val.

 • Paroda veikia

  2023 04 18–05 20

2023 m. balandžio 18 – gegužės 20 dienomis Vilniaus grafikos meno centro galerijoje „Kairė-dešinė“ veiks Jono Valatkevičiaus piešinių paroda „Laimingo tau likusio gyvenimo“. Atidarymas 2023 m. balandžio 18 d. 18 val.

Jono Valatkevičiaus paroda yra dvilypė. Ji vienu metu suteikia išėjimą į kitą, alternatyvią (meno) realybę, ir sugrąžina į brutalios realybės liūną. Kadangi čia pat kaimynystėje jau daugiau nei metus kasdien rusų samdiniai ir šauktiniai žudo, prievartauja ir kankina ukrainiečius, mūsų tikrovės patyrimą galime įvardinti kaip nuolat gilinamą liudininko traumą.

Empatiško tipo asmuo (dailėtyrininkas, menininkas, kuratorius, kūrybininkas) Jonas, kūrinius pasirašantis raidžių kombinacija EVL RBD, ir taikos metais sukauptą nusivylimą, pyktį, skausmą perkeldavo į spalvingus, archetipiškus kūrinius, o karo fone jo kūryba tiesiog sprogo, virto dar aštresniu, rėkiančiu chaosu.

Piešimas Jonui yra asmeninės reakcijos į „blaiviu protu nesuvokiamą košmarą” išraiška. Dalis kūrinių tiesiogiai reaguoja į karo kontekstą, bet netgi tie, kurie iš pirmo žvilgsnio yra tolimi, gali būti kurti, pvz., klausantis begalinių laidų per Youtube’ą apie karo kasdieną. Vaikiško tiesmukumo ir nevaržomos vaizduotės, kartais liguisto detalumo, o kartais su pankišku atžagarumu kurti pavidalai padeda skausmui perskrosti žiūrovą neužsimerkiant dėl to, kad per baisu.

Menininkas nepageidauja, kaip kad dalis meno likti atitrūkus slaptingame kultūros burbule, o veikiau mato save „kažkokioje tuščioje erdvėje tarp meno galerijos ir popso”. Bet jis nenori kurti ir perdėm dailiai, pozityviai ar optimistiškai, kad kūriniai negalėtų patekti į reklamos projektą ar jaukiai puošti namus: „supratau, kad noriu būti niūrus, pesimistiškas, tragiškas, keliantis nemalonius jausmus. Jokios vilties, jokio optimizmo. Renkuosi vidurinio piršto strategiją, nes pasaulis keliauja į pragarą.”

Jonas Valatkevičius (g. 1972) – daugeliui gerai pažįstamas kaip XX a. 10 deš. ir kiek vėliau ryškiai reiškęsis menotyrininkas, kuratorius, išskirtinio braižo menininkas. Jonas kūrybą naudoja kaip (psichologinio) išgyvenimo strategiją. Tai skiriasi nuo meno terapijos, nes vaizdai kalba ne tik jam, bet ir žiūrovui. Nuo 1997 m. rengia personalines parodas, šiuo metu dirba komunikacijos srityje.

Kitos parodos

2024 04 09 – 05 04
Akmuo šneka. Studijos „Helsinki Litho” (Suomija) narių grafikos paroda
Parodos
2024 01 30–02 25
Kunigunda Dineikaitė. Pasivaikščiojimas su gulbe
Parodos
2023 12 19 – 01 27
Dalia truskaitė. Dešinė, kairė, dešinė
Parodos

Užsisakykite naujienas

Užsisakykite naujienas

Palaukite...

Dėkojame, kad užsisakėte mūsų naujienas!