2012 11 27 – 12 15

Jaunųjų Latvijos menininkų grafika Dīvainie kaimiņi/Keisti kaimynai

 • kuratorė

  Ausma Šmite

 • Organizatoriai

  Vilniaus grafikos meno centras, Latvijos dailės akademijos Grafikos katedra

 • Rėmėjai

  LR Kultūros ministerija, Vilniaus miesto savivaldybė, Valsts kultūrkapitāla fonda Latvijos Respublikos ambasada Lietuvoje

 • Paroda veikia

  2012 11 27 – 12 15

2012 m. lapkričio 27 – gruodžio 15 dienomis Vilniaus grafikos meno centro galerijoje „Kairė–dešinė“ pristatoma jaunųjų Latvijos menininkų grafikos paroda Dīvainie kaimiņi/Keisti kaimynai.

[…] *
Parodos pavadinimas – „Keisti kaimynai“.
[Tolesnė pastraipa turėtų būti skaitoma su humoro gaidele]
„Keisti kaimynai“ atspindi liūdną menininkų, laikomų „keistaisiais”, likimą. Visuomenė paprasčiausiai mūsų nesupranta.
Kai tik pradedame kažkur gyventi, mus supanti kaimynystė nusprendžia, jog „elgiamės keistai”. Mes keistai rengiamės, klausomės keistos muzikos ir elgiamės keistai. Žinoma, neįprasčiausias dalykas yra mūsų kuriamas menas.
Nėra jokios prasmės apsimetinėti – mes esame keistieji kaimynai.

Aš bandžiau šią frazę išversti į lietuvių kalbą – „Keisti kaimynai“.
Svarbu: lietuvių kalboje turėtų būti žymimoji galūnė žodyje „keistas”. Latviški būdvardžiai turi žymimąsias galūnes. Pateiksiu ir latvišką versiją: „Dīvainie kaimiņi“. Galbūt tai padės.

Mėginau atrasti pavadinimą, kuris atspindėtų abi parodos puses – temą bei Latvijos menininkų pristatymą.
Parodos dalyviai dirba su skirtingomis medžiagomis ir su skirtingomis idėjomis, tačiau rezultatas yra labai džiuginantis ir šviežias. Jie ne visada mato ir vaizduoja pasaulį tradiciniu būdu, t.y. kaip mes visi esame įpratę jį matyti. Taip, tai truputį keista.
Taip pat noriu pabrėžti, kad mes esame svečiai, tačiau tuo pačiu, gyvename labai arti. Kaimyninės šalys visada viena į kitą žvelgia humoristiškai, taigi, štai ir mes – jūsų keisti kaimynai. […]

• • •

[…] Sluoksniai. Sluoksniai. Sluoksniai.
Šiuo metu sluoksniai ir sluoksniavimas tapo mano mėgstamu aspektu grafikos mene, ir čia galima susitikti platų technikų diapazoną.
Ypatingai man patinka „klasika” + „pop”, taigi pateikiu keletą pavyzdžių piešinių, matomų iš skirtingų perspektyvų – nuo eskizų iki kruopščių piešinių pieštuku ir piešinių ant erdvinio paviršiaus. Tradicinės technikos, kaip litografija ir lino raižinys, pakankamai gerai dera eksperimentuojant su šilkografija ir monotipija.

Grafikos meno kūrėjams darbo paviršius yra ypatingas dalykas. Tradiciškai, naudojamas popierius – subtili ir lengvai pažeidžiama medžiaga. Čia norėčiau atskleisti daugelį popieriaus veidų. Jis gali būti švarus, plonas ir baltas, taip pat nelygus, naudotas ir turintis savo istoriją. Be to, popieriaus menininkai naudoja daugybę skirtingų medžiagų, ir kai kurios iš jų pristatomos ekspozicijoje.

Aš neįtraukiau medijų meno dėl… Na, dėl to, kad aš paprasčiausiai nemėgstu ekranų parodose. Nepaisant šios labai rimtos priežasties, medijų menas yra palyginti „šviežias” Latvijos grafikos mene, taigi aš norėčiau palaukti ir pamatyti, kas galiausiai išlys iš triušio landos. […]

Iš susirašinėjimų su parodos kuratore Ausma Šmite

Dalyviai: Baiba Kalniņa, Butlers, Dārta Hofmane, Elīna Brasliņa, Evija Ķirķe, Katrīna Čemme, Lāsma Pujāte, Līva Rutmane, Margarita Kovarzina, Paulis Liepa, Reinis Eglītis, Zane Putniņa

Kitos parodos

2024 04 09 – 05 04
Akmuo šneka. Studijos „Helsinki Litho” (Suomija) narių grafikos paroda
Parodos
2024 01 30–02 25
Kunigunda Dineikaitė. Pasivaikščiojimas su gulbe
Parodos
2023 12 19 – 01 27
Dalia truskaitė. Dešinė, kairė, dešinė
Parodos

Užsisakykite naujienas

Užsisakykite naujienas

Palaukite...

Dėkojame, kad užsisakėte mūsų naujienas!