Kamerinė J. Mikulskytės grafika

2009-aisiais jaunai grafikei Jolantai Mikulskytei buvo paskirta Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos valstybinė individuali meno kūrėjo stipendija kūrybiniam projektui “Sapnų mašina” įgyvendinti. Šią savaitę Vilniaus galerijoje “Kairė-dešinė” grafinis kaleidoskopas pristatytas plačiajai auditorijai.

Ką šiuo žaismingu projektu norite pasakyti savo žiūrovui? – “Respublika” paklausė J.MIKULSKYTĖS.

Įgyvendinant šį sumanymą pagrindinis mano, kaip kūrėjos, uždavinys ir tikslas – peržengti grafikos, kaip paveikslo, sąvoką ir kūriniams suteikti interaktyvių objektų formą, veiksmo aliuziją.

Ekspoziciją sudaro 12 skirtingo formato grafikos kompozicijų ciklas bei 2 tūriniai kūriniai, sapno ir iliuzijos, vaizdinių manipuliacijų tematika. Ciklas įgyvendintas naudojant sausos adatos ir fotopolimerinės graviūros technikas.

Projektas susijęs su sapnų mašinos simuliacija, tai tarsi vizualinis komunikatyvinis žaidimas. Mano tikslas – esamų paveikslų skaidymas ir naujų vaizdų kūrimas, sujungiant ir visą ekspozicinę erdvę, iki visiškai naujo vaizdo.

Vilniaus dailės akademijos dėstytojas profesorius Alfonsas Žvilius pastebėjo, kad anksčiau jūsų darbai buvo šiek tiek agresyvesni. Ar pati pastebite, kaip keičiasi jūsų grafinės išraiškos?

Na, drįstu manyti, kad profesorius A.Žvilius taip sakė turėdamas omenyje, jog ankstesnieji estampai buvo šiek tiek ekspresyvesni. Natūralu, kad skirtingiems sumanymams yra naudojama skirtinga grafinė išraiška: skiriasi tiek grafinės technikos, komponavimas, formatai, galų gale skiriasi idėjos ir to laiko potyriai. Niekada netroškau būti kaip tas stovintis vanduo, tad nebijau ir nevengiu kaitos.

Grafikos darbų ciklas “Sapnų mašina” – labai melancholiškas, ramus ir intymus. Matyt, tokie jausmai persidavė jį kuriant – didžioji dalis ciklo sukurta laukiantis dukrelės. Neneigsiu, ta būsena buvo išskirtinė, tad, ko gero, dėl to ir grafinė raiška natūraliai kitokia.

Dėstote Vilniaus dailės akademijoje. Kaip bendraujate su savo studentais?

Šiuo metu esu ilgose motinystės atostogose. Mano dėstymo praktika dar labai labai menka – vos keleri metai, tad, drįstu manyti, ir man pačiai dar yra ko pasimokyti, patobulėti. Visuomet stengiuosi su žmonėmis bendrauti jų kalba. Esu labai reikli – pirmiausia sau, paskui ir kitiems žmonėms, o situacijų visuomet pasitaiko visokių.

Kaip pavyksta suderinti motinystę ir kūrybą?

Auginu dukrą Umą, jai dabar šeši mėnesiai. Laviruojant, nesiblaškant, netaškant laiko įmanoma viską suderinti: motinystę, kūrybą, knygų skaitymą, filmus, draugus ir visa kita. Labai džiaugiuosi šiuo laikotarpiu – jis tikrai kitoks ir ypatingas. Be to, manau, jog mama, kuri tik virs barščius ir valys dulkes nuo pelargonijų, bus neįdomi ne tik sau, bet ir vaikui. Juk vaikas paaugs, jam reikės mokytis gyventi – tad, mano manymu, natūralu, jog tėvai turi turėti darbų, siekių, ambicijų ir svajonių, būti pavyzdžiu.

Be abejo, kartais reikia pasukti galvą ieškant kompromiso – pvz., teko sumanyti, kuo šiuo laikotarpiu pakeisti “nuodingas” litografijos ir oforto grafikos technikas. Bet tai tik technikos, svarbiausia – atkakliai siekti užsibrėžto tikslo. Labai džiaugiuosi, kad mane supa geri žmonės – be artimųjų ir draugų pagalbos kartais būtų daug sunkiau (niekada nesvajojau kaip Don Kichotas kovoti su vėjo malūnais…).

Info

“Sapnų mašiną” kaip mechanizmą sukūrė rašytojas, keliautojas, alchemikas Brajonas Gaisin (Brion Gysin) kartu su Janu Somerviliu (Ian Sommerville). “Sapnų mašiną” sudaro cilindras, su sistemingai pagal brėžinį išpjaustytomis ertmėmis. Silpnos šviesos šaltinis sumontuotas virš cilindro centro. Į veikiančią “Sapnų mašiną” pradžioje (3 minutes) yra “žiūrima” užsimerkus: pulsuojanti šviesa stimuliuoja regimąjį nervą ir keičia smegenyse elektros dažnių svyravimus. Žiūrovo potyriai darosi vis labiau ryškesni.

Gintarė Šatkauskaitė

“Respublika”

Publikuota 2010-02-12 14:45 | 2010, Publikacijos

Rašyti komentarą.
Netaktiški komentarai bus ištrinti.


Šiandien pristatome

Petras Repšys. Piešiniai

2019 10 01-31

© 2011 vgmc | kontaktai