“G. Jonaičio kūryba – nuo lėktuvų iki aktų”

Valdovų rūmus sprogimo banga nušluoja nuo žemės paviršiaus, o moterų krūtys sušvinta lemputėmis. Tokių meilės ir valstybės švenčių atgarsių galima aptikti žinomo grafiko Giedriaus Jonaičio parodose.

G.Jonaitis turbūt pagerino visus lietuvių dailininkų rekordus – jis per 2 savaites trijose Vilniaus galerijose surengė tris skirtingas savo kūrybos parodas.

Galerijoje „Kairė-dešinė“ galima pamatyti šio 46 metų kūrėjo sukonstruotus lėktuvus, lėktuvnešį, neįprastai išdidintus grafikos darbus, taip pat sūnums padedant sukurtą animuotą filmuką.

Jame autorius, įsitaisęs Zoknių oro uoste, vadovauja naikintuvų atakai.

Fone skamba prancūzų kompozitoriaus Yanno Tierseno muzika iš filmo „Sudie, Leninai!“.

Svajonės apie lėktuvnešį

G.Jonaičio filmuke iš pradžių susprogdinami Valdovų rūmai, vėliau kliūva ir Vilniaus Šiuolaikinio meno centrui (ŠMC).

Pasak kūrėjo, šis darbas – tai ŠMC parodų strategijos, kai daugelis kūrinių rodomi televizoriaus ekrane, replika.

„Manęs paklausė, ar nebijau sprogdinti Valdovų rūmų?

Tikrai nebijau. Man asmeniškai jie netrukdo, bet aplink visi nepatenkinti. Gal iš tiesų geriau tuos šimtus milijonų litų sunkmečiu skirti pensijoms?“ – svarstė G.Jonaitis.

Į dailininko taikiklį pakliuvo ir „Krantinės arka“, bet jis nenaikina kūrinių dėl pigaus populizmo.

Užaugęs Salininkuose, netoli Vilniaus oro uosto, G.Jonaitis nuo pat mažens neabejingas lėktuvams.

Masyvius medinius asambliažus aviacijos temomis jis kuria taip pat kruopščiai kaip ir miniatiūrinius grafikos darbus.

G.Jonaitis mėgsta meną kurti savo rankomis ir stengiasi, kad darbe būtų kokia nors paslaptis, pokštas, netikėtumas. Organiška lėktuvo dalimi tampa ir karvės kaukolė, ir rašomosios mašinėlės mechanizmas.

Iš seno lietuviško tvarto durų sukūręs „nacionalinį lėktuvnešį“ G.Jonaitis prisipažino, kad viena didžiausių jo gyvenimo svajonių – pabūti tikrame amerikiečių lėktuvnešyje. „Gal net padirbėti ten dailininku, nupiešti kariškių portretus“, – pokštavo kūrėjas.

Egiptas be piramidžių

Antras didžiausias dailininko noras – aplankyti Australiją ir Naująją Zelandiją.

Jis turbūt lengviau įgyvendinamas nei pirmasis, nors kol kas G.Jonaičiui teko pasitenkinti tik Egiptu, kurį jis aplankė pernai lapkritį per povestuvinę kelionę.

Šios kelionės įspūdžiais dailininkas su žiūrovais pasidalijo parodoje „Egipto dienoraštis“, surengtoje galerijoje „Akademija“.

„Pirmame aukšte – lemputės, instaliacijos, asambliažai. Antrame – tradiciniai realistiniai peizažai. Lyg kokių „peredvižnikų“. Na, ir, žinoma, eskizai iš kelionės sąsiuvinių“, – dėstė G.Jonaitis.

Įdomu, kad Egipte jį sužavėjo ne senosios kultūros lobiai, o turistiniai suvenyrai ir pramogos, taip pat labai nuoširdūs žmonės. Grafikas nepanoro su ginkluota palyda keliauti prie piramidžių, bet gana greitai įgudo puikiai derė tis. Ir net už paslaugas dažnai atsiskaitydavo ne pinigais, o paveikslais.

Pilnas jausmų – visada

„Dabar taip jau niekas nebepiešia. Taigi atsiranda ir naujumo momentas – paišysiu taip, kaip dabar nebemadinga“, – sakė dailininkas, „Lietuvos aido“ galerijoje pristatydamas moterų aktų kolekciją.

Juos jis kuria jau daugelį metų, tačiau niekada nedrįso parodyti viešai.

„Labai juos slėpiau, bijojau. Jei paišai nuogas panas, vadinasi, esi ištvirkėlis, ar ne?

Bet paskui pagalvojau, kad jeigu ir Pablo Picasso, ir Salvadoras Dali, ir Stasys Krasauskas paišė nuogales, kodėl aš negaliu?“ – šyptelėjo G.Jonaitis.

Paklaustas, kodėl kai kuriuose jo darbuose krūtys paryškintos raudona spalva arba jose įtaisytos lemputės, dailininkas nes lėpė, kad dažnai būna sunku išlikti šaltam ir ramiam piešiant apsinuoginusią moterį.

„Visuomet būnu pilnas jausmų“, – juokėsi G.Jonaitis.

Populiarus kūrėjas

* Grafiko G.Jonaičio darbus tikrai yra matęs ir net čiupinėjęs kiekvienas lietuvis, nes šis dailininkas – daugumos litų banknotų autorius.

* Pasak menotyrininko E.Parulskio, G.Jonaičio „miniatiūros pavertė jį populiariausiu Lietuvos dailininku – jo darbus turi, nori turėti ir juos kolekcionuoja visi Lietuvos piliečiai, išskyrus mažamečius, kuriems tėvai duoda tik monetų“.

Rūta Mikšionienė

“Lietuvos rytas”

Publikuota 2010-03-02 15:35 | 2010, Publikacijos

Rašyti komentarą.
Netaktiški komentarai bus ištrinti.


Šiandien pristatome

Petras Repšys. Piešiniai

2019 10 01-31

© 2011 vgmc | kontaktai