SOVIETŲ LIETUVOS VAIKŲ KNYGŲ ILIUSTRACIJOS

Parodoje pristatomos sovietų Lietuvos vaikų knygų iliustracijos, sukurtos tarp 1945 ir 1990 m., – gerokai primiršta, iki šiol deramai neįvertinta mūsų dailės paveldo dalis. Parodos eksponatai – knygos, iliustracijų originalai ir jų faksimilės – žavi dailininkų išmone ir meistriškumu. Kartu tarnauja kaip sovietmečio pažinimo šaltinis: atskleidžia idėjas ir vaizdus, kurie buvo siūlomi mažiesiems skaitytojams, demonstruoja komunizmo ideologijos sklaidos būdus, parodo, kiek Lietuvos vaikams (ir vaikų knygų dailininkams) buvo leidžiama gyventi normalų vaikišką gyvenimą, kuriame svarbios pasakos, nuotykiai, fantazijos žaismas.
Paroda yra suskirstyta į tris dalis, kurios atitinka tris svarbiausius sovietų Lietuvos vaikų knygų iliustracijų aspektus. Pirmoje dalyje pristatomos pirmojo pokario dešimtmečio vaikų knygos, išleistos Stalino totalitarizmo sąlygomis. Jos liudija apie balansavimą tarp įprasto vaikų pasaulio ir komunizmo ideologijos. Antroji parodos dalis atskleidžia, ką ir kaip dailininkai kūrė tradicijos prieglobstyje. Tradicija siejama tiek su Vakarų klasika, tiek su Lietuvos kaimo paveldo transformacijomis. Trečioji dalis perteikia dinamišką kūrybiškumą ir modernizavimo siekius. Nuo cenzorių akies kiek nutolusią vaikišką knygą protingų ir šviesių leidėjų globojami dailininkai nuo septinto dešimtmečio pavertė eksperimento erdve, kurioje atsirado daug įdomių dalykų.
Eksponatai pateikiami, laikantis chronologinio principo ir orientuojantis į keturias temas: vaikų knyga kaip propagandos įrankis, vaikų knyga kaip nacionalinio tapatumo ugdymo ir palaikymo priemonė, vaikų knyga kaip „langas į Vakarus“ ir normalus vaikų pasaulis vaikų knygoje.
Paroda suteikia žinių ne tik apie vaikų knygų iliustravimą, bet ir vaikams skirtos literatūros raidą, leidybos politiką ir jos istoriją. Ji įdomi ir spaudos technologijų raidos požiūriu. Tai puiki proga susipažinti su stipriai primirštų talentingų menininkų – Lidijos Glinskienės, Telesforo Kulakausko, Konstancijos Petrikaitės-Tulienės, Arūno Tarabildos – kūryba, prisiminti žanro klasikų – Stasio Eidrigevičiaus, Kęstučio Kasparavičiaus, Algirdo Steponavičiaus, Birutės Žilytės – darbus.
Paroda parengta 2011 m. Bolonijos tarptautinės vaikų knygų mugės proga eksponuotos kolekcijos pagrindu, ją pritaikius Vilniaus grafikos meno centro erdvėms.

Giedrė Jankevičiūtė

____________________________________

Kuratorės: Giedrė Jankevičiūtė, Jolita Liškevičienė

Koordinatorės: Kristina Kleponytė-Šemeškienė, Jurga Minčinauskienė

Dizaineris: Gedas Čiuželis

Organizatoriai: LR Kultūros ministerija, Lietuvos kultūros institutas, Vilniaus grafikos meno centras

Partneriai: Lietuvos dailės muziejus, Lietuvos literatūros ir meno archyvas, Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka

Rėmėjas: Lietuvos kultūros taryba

____________________________________

Parodos atidarymas 2015 m. birželio 4 d. 18 val.

Paroda veiks 2015 06 04 – 06 27

Publikuota 2015-06-01 11:12 | 2015, Parodos

Rašyti komentarą.
Netaktiški komentarai bus ištrinti.


Šiandien pristatome

Petras Repšys. Piešiniai

2019 10 01-31

© 2011 vgmc | kontaktai