Jolantos Mikulskytės kūrybinis projektas
“Sapnų mašina/ Dream Machine* (grafinis kaleidoskopas)”

Įgyvendinant šį projektą pagrindinis mano, kaip kūrėjos uždavinys ir tikslas – kūrybingai interpretuoti bei palaikyti vizualinės komunikacijos dialogą; peržengti grafikos kaip paveikslas sąvoką/rėmus bei kūriniams suteikti interaktyvių objektų formą, veiksmo aliuziją (pasitelkiant dream machine* mechanizmo principą). Kiekvienas morfologinis, sintaksinis, konceptualus komponentas, naudojamas grafinėje išraiškoje, turi savo vietą, reikšmę, praneša „žinią“. Šių „žinių“ kompozicija, tekstūros, vaizdai turi konkrečią užduotį – komunikuoti. Grafinių kodų vizuali kalba padeda mums suprasti kaip bendruomenė yra susijusi su komunikaciniais elementais, kokias propoguoja idėjas ar ideologijas, kokias siunčia komunikacines „žinias”. Taigi, grafinis menas yra atskleidžiantis, supažindinantis elementas; manifestas, apibūdinantis, tam tikrą estetinę, ideologinę plotmę.

Ekspoziciją sudaro 11-17 skirtingo formato grafikos kompozicijų ciklas sapno ir iliuzijos,vaizdinių manipuliacijų tematika (įgyvendintas naudojant sausos adatos bei fotopolimerinės graviūros technikas) bei trys tūriniai kūriniai, sapno ir iliuzijos, vaizdinių manipuliacijų tematika:sukurtų grafinių kompozicijų virsmas/skaidymas į erdvinius (trimačius) kaleidoskopinius objektus pasitelkiant Sapnų mašinos (Dream Machine*) mechanizmą. Projektas susijęs su Sapnų mašinos simuliacija, vizualinis komunikatyvinis žaidimas. Pirmame etape sukurtų grafikos kompozicijų – paveikslų virsmas interaktyvių objektų formomis, suteikiant kompozicijoms veiksmo aliuziją – simuliaciją. Mano sprendimas eksponuoti esamus paveikslus bei tų paveikslų erdvines kaleidoskopines interpretacijas – naujas, interaktyvias formas. Mano tikslas – esamų paveikslų skaidymas ir naujų vaizdų kūrimas iš jau sukurtų grafinių kompozicijų (skaidant ir interpretuojant naujai turimą vaizdą) iki visiškai naujo ir sunkiai atpažįstamo vizualinio vaizdo.

Dream Machine*
Sapnų mašiną kaip mechanizmą sukūrė rašytojas, keliautojas, alchemikas Brion Gysin kartu su Ian Sommerville.
Sapnų mašiną sudaro: cilindras, su sistemingai pagal brėžinį išpjaustytomis ertmėmis; šis cilindras yra tvirtinamas ant patefono sukamojo disko (78 arba 45 apsisukimai per minutę); silpnos šviesos šaltinis, sumontuotas virš cilindro centro. Besisukant cilindrui per išpjautas ertmes tolygiai stroboskopiškai sklinda šviesos ruožai (8 – 13 šviesos impulsai per sekundę). Šis šviesos pulso dažnis sutampa su alpha bangomis; paprastai tokie elektros svyravimai (dažniai) yra fiksuojami tada, kai žmogaus smegenys yra atsipalaidavę.
Į veikiančią Sapnų mašiną pradžioje (3 minutes) yra „žiūrima“ užsimerkus: pulsuojanti šviesa stimuliuoja regimąjį nervą ir keičia smegenyse elektros dažnių svyravimus. Žiūrovo potyriai darosi vis labiau ryškensi, pasipildo naujomis spalvomis ir tekstūromis.

Taigi, remiantis, šio paprasto mechanizmo veikimo principais, ketinu eksponuoti erdvinių kaleidoskopinių kompozicijų ciklą, cilindrą papildant grafiniais elementais. Mano tikslas šio mechanizmo pagalba sukurti nesamus (hipernetikroviškus?) interaktyvius kaleidoskopinius vaizdinius – paveikslus (iliuzija ir naujų paveikslų simuliacija).

Jolanta Mikulskytė

Parodos atidarymas 2010 vasario 2 d. 18.00 val.

Interviu su parodos autore portale “meno duobė”

Publikacija. “Respublika”

Publikacija. Bernardinai.lt

Publikacija. artnews.lt

Publikacija. kulturpolis.lt

Publikuota 2010-01-14 12:50 | 2010, Parodos

Rašyti komentarą.
Netaktiški komentarai bus ištrinti.


Šiandien pristatome

Petras Repšys. Piešiniai

2019 10 01-31

© 2011 vgmc | kontaktai