Jauna / Nauja grafika. Kintamieji
Parodoje eksponuojami trijų jaunosios kartos menininkių, VDA Vilniaus fakulteto Grafikos katedros absolvenčių Emos Alševskajos, Paulės Vaitkutės ir Vaivos Frančiakaitės baigiamieji darbai – meninės instaliacijos, parodoje susietos kintamųjų koncepcija.
Kintamieji – tai duomenys, kurių reikšmės gali kisti laike.
Kintamieji, kismas, pokytis, judėjimas, mutacija, kaita, nepastovumas, svyravimai, alteracija, transformacija, kintamumas, poslinkis, perdirbimas, virsmas, interakcija – šios su veiksmu susijusios sąvokos apibūdina parodoje pristatomų jaunųjų menininkių instaliacijas „Vandens paviršius“, „Koordinatė 55°13’31.5″N 22°53’57.3″E II“ ir „Kvėpavimas“. Kiekviena iš autorių pasitelkia individualius meninio tyrimo metodus bei įrankius, liečia aktualias temas bei problemas, taiko savitus kalbėjimo būdus pastebėti, permąstyti ir įprasminti kintamuosius.
Kurdamos baigiamuosius darbus, autorės tyrinėjo gamtosaugos, dirbtinio intelekto, jo ryšio su individu, fizikinių reiškinių ir žiūrovo bei kūrinio sąveikos atvejus. Į kūrybinį procesą jos integruoja tarpsritines jungtis, taiko inovatyvias mokslo, medijų technologijas, nepalieka nuošaly ir tradicinių grafikos technikų, naudoja jos teikiamas spaudos bei tiražavimo galimybes. Ekspozicija žiūrovą skatina pažįstamus, natūralioje ir gamtos aplinkoje matomus reiškinius ir situacijas patirti naujai, nekasdieniškai, atrasti dar netyrinėtų terpių ir objektų paradoksalumo variacijų, suteikia prielaidą lankytojui, įsitraukusiam į parodos vyksmą, sąmoningai ar nesąmoningai patirti visą pojūčių, minčių, laiko kismo spektrą.
„Jauna / Nauja grafika. Kintamieji“ – tai pirmasis Vilniaus dailės akademijos ir VGMC bendras projektas.
Ema Alševskaja Interaktyvi instaliacija „Vandens paviršius“ – tai tęstinis projektas, sukurtas karantino laikotarpiu, kai galerijos buvo priverstos užsidaryti ar persikelti į virtualią erdvę. Maištaudama prieš galerijų uždarymą autorė sukūrė lengvai transformuojamą parodą, kurią būtų galima įrengti kone bet kur: mažame kambaryje, ant pastato fasado sienos ar didelėse galerijų salėse.
Autorės akiratyje vanduo atsirado neatsitiktinai. Menininkė, daug laiko leisdama tiek prie vandens, tiek vandenyje, mato, jog šis nuolat kinta – keičiantis temperatūrai, orui ir dienos šviesai; instaliacijoje šis nepastovumas perteikiamas kaskart žiūrovui patekus į kūrinio erdves, įvaizdinamas ir simuliacijoje. Tai kūrinys, kviečiantis grožėtis mažais kasdieniais dalykais. Instaliacija yra VDA grafikos bakalauro baigiamasis projektas, vad. doc. Jolanta Mikulskytė.
Ema Alševskaja. Instaliacijos „Vandens paviršius” fragmentas. 2021
Paulė Vaitkutė Instaliacija „Koordinatė 55°13’31.5″N 22°53’57.3″E II“ – projekto Įvietintas miškas 55°13’31.5″N 22°53’57.3″E tęsinys. Pavadinimas yra nuoroda į tyrinėjamą miško plotą netoli jaunosios kūrėjos gyvenamosios vietos, žymi medį, nuo kurio prasidėjo meninis tyrimas.
Instaliacijoje skleidžiamas asmeninis santykis su mišku, bandant jį atkurti savitu būdu. Taip per meninį tyrimą vyksta savita gamtos ir žmogaus simbiozė, ryšių regeneracija. Pirmenybę teikiant posthumanistinėms idėjoms, raginama nesitaikstyti su žmogaus kaip „išsiskiriančios“ rūšies viešpatavimu. Moksliniu pagrindu tyrinėjant aplinką, iš naujo apmąstomos gamtos ir žmogaus, kultūros ir natūros sąsajos.
Šis kūrinys – tai meninės praktikos ir filosofinių mąstymų samplaika, siūlanti naujus miško pažinimo ir vartojimo būdus, formuojanti kitokį gamtos pažinimą, kvestionuojanti mūsų realybės suvokimą.
Instaliacija yra VDA grafikos magistro baigiamojo darbo projekto dalis, vad. prof. Kęstutis Vasiliūnas.
Paulė Vaitkutė. Instaliacijos fragmentas iš parodos „KOORDINATĖ 55°13’31.5″N 22°53’57.3″E“.
Dūmų fabrikas. 2021. G. Trimako nuotr.
Vaiva Frančiakaitė Instaliacija „Kvėpavimas“ – tai pasakojimas, kuriame personažai, siužetai kinta. Jis kuriamas šiluma: ne menama ar tariama, bet apčiuopiama – ta, kurią iš kiekvieno dalyvaujančio intaliacijoje-pasakojime galima perimti ir pernešti; ta, kurią spinduliuoja žmogus, – kaip emocijas, žodžius, pozas, meno kūrinius. Pasakotojo vaidmuo kūrinyje primetamas žiūrovui: jis pagal savo patyrimą kuria įvykius, personažus ar emocijas siejančius santykius. Kūrinyje esantys abstraktūs judesiai tampa žiūrovo vidinių būvių užuominomis. Šiame patyrimo, žiūrėjimo procese praeities įvykiai-patyrimai tampa lakūs – praeitis niekada nesibaigia. Iš čia randasi kiekvienam individuali energija modifikuoti, interpretuoti, suvokti. Instaliacija yra VDA grafikos bakalauro baigiamojo darbo projektas, vad. doc. Agnė Dautartaitė-Krutulė.
Vaiva Frančiakaitė. Instaliacijos „Kvėpavimas” ekspozicijos fragmentas. 2021. Autorės nuotr.
___________________
* Paroda yra kultūrinio maršruto SUMENĖK dalis
Speciali edukacinikų renginių programa:
- Vasario 12 d. 12–14 val. ir 15–17 val.
Popierinės litografijos praktinis užsiėmimas „Kismai“.
Užsiėmimą veda menininkės Ema Alševskaja ir Elena Grudzinskaitė.
Būtina išankstinė registracija el. paštu info@graphic.lt. Dalyviai nuo 13 m.
- Vasario 19 d. 13–14 val. ir 16–17 val.
Pasivaikščiojimas po ekspoziciją „Kintamieji“ su kuratore ir instaliacijų autorėmis.
- Vasario 26 d. 12–14 val. ir 15–17 val.
Medžio raižinio praktinis užsiėmimas „Skruzdėlynas“.
Užsiėmimą veda menininkė Paulė Vaitkutė.
Būtina išankstinė registracija el. paštu info@graphic.lt. Dalyviai nuo 7 m.
___________________
Parodos kuratorė Elena Grudzinskaitė
Organizatorius Vilniaus grafikos meno centras
Projektą finansuoja: Lietuvos kultūros taryba, Vilniaus miesto savivaldybė
Partneriai: Vilniaus dailės akademija, Lietuvos dailininkų sąjunga
Informaciniai partneriai: „7 meno dienos“, artnews.lt
Paroda veiks 2022 02 09–03 05
Atidarymas vyks 2022 m. vasario 9 d., 18–20 val.
VGMC galerijoje „Kairė-dešinė“ (Latako g. 3)
Rašyti komentarą.