2015 06 04 – 27

SOVIETŲ LIETUVOS VAIKŲ KNYGŲ ILIUSTRACIJOS

  • Kuratorės

    Giedrė Jankevičiūtė, Jolita Liškevičienė

  • Koordinatorės

    Kristina Kleponytė-Šemeškienė, Jurga Minčinauskienė

  • Dizaineris

    Gedas Čiuželis

  • Organizatoriai

    LR Kultūros ministerija, Lietuvos kultūros institutas, Vilniaus grafikos meno centra

  • Partneriai

    Lietuvos dailės muziejus, Lietuvos literatūros ir meno archyvas, Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka

  • Rėmėjas

    Lietuvos kultūros taryba

  • atidarymas

    2015 06 04, 18 val.

  • Paroda veikia

    2015 06 04 – 27

Parodoje pristatomos sovietų Lietuvos vaikų knygų iliustracijos, sukurtos tarp 1945 ir 1990 m., – gerokai primiršta, iki šiol deramai neįvertinta mūsų dailės paveldo dalis. Parodos eksponatai – knygos, iliustracijų originalai ir jų faksimilės – žavi dailininkų išmone ir meistriškumu. Kartu tarnauja kaip sovietmečio pažinimo šaltinis: atskleidžia idėjas ir vaizdus, kurie buvo siūlomi mažiesiems skaitytojams, demonstruoja komunizmo ideologijos sklaidos būdus, parodo, kiek Lietuvos vaikams (ir vaikų knygų dailininkams) buvo leidžiama gyventi normalų vaikišką gyvenimą, kuriame svarbios pasakos, nuotykiai, fantazijos žaismas.
Paroda yra suskirstyta į tris dalis, kurios atitinka tris svarbiausius sovietų Lietuvos vaikų knygų iliustracijų aspektus. Pirmoje dalyje pristatomos pirmojo pokario dešimtmečio vaikų knygos, išleistos Stalino totalitarizmo sąlygomis. Jos liudija apie balansavimą tarp įprasto vaikų pasaulio ir komunizmo ideologijos. Antroji parodos dalis atskleidžia, ką ir kaip dailininkai kūrė tradicijos prieglobstyje. Tradicija siejama tiek su Vakarų klasika, tiek su Lietuvos kaimo paveldo transformacijomis. Trečioji dalis perteikia dinamišką kūrybiškumą ir modernizavimo siekius. Nuo cenzorių akies kiek nutolusią vaikišką knygą protingų ir šviesių leidėjų globojami dailininkai nuo septinto dešimtmečio pavertė eksperimento erdve, kurioje atsirado daug įdomių dalykų.
Eksponatai pateikiami, laikantis chronologinio principo ir orientuojantis į keturias temas: vaikų knyga kaip propagandos įrankis, vaikų knyga kaip nacionalinio tapatumo ugdymo ir palaikymo priemonė, vaikų knyga kaip „langas į Vakarus“ ir normalus vaikų pasaulis vaikų knygoje.
Paroda suteikia žinių ne tik apie vaikų knygų iliustravimą, bet ir vaikams skirtos literatūros raidą, leidybos politiką ir jos istoriją. Ji įdomi ir spaudos technologijų raidos požiūriu. Tai puiki proga susipažinti su stipriai primirštų talentingų menininkų – Lidijos Glinskienės, Telesforo Kulakausko, Konstancijos Petrikaitės-Tulienės, Arūno Tarabildos – kūryba, prisiminti žanro klasikų – Stasio Eidrigevičiaus, Kęstučio Kasparavičiaus, Algirdo Steponavičiaus, Birutės Žilytės – darbus.
Paroda parengta 2011 m. Bolonijos tarptautinės vaikų knygų mugės proga eksponuotos kolekcijos pagrindu, ją pritaikius Vilniaus grafikos meno centro erdvėms.

Giedrė Jankevičiūtė

Kitos parodos

2024 04 09 – 05 04
Akmuo šneka. Studijos „Helsinki Litho” (Suomija) narių grafikos paroda
Parodos
2024 01 30–02 25
Kunigunda Dineikaitė. Pasivaikščiojimas su gulbe
Parodos
2023 12 19 – 01 27
Dalia truskaitė. Dešinė, kairė, dešinė
Parodos

Užsisakykite naujienas

Užsisakykite naujienas

Palaukite...

Dėkojame, kad užsisakėte mūsų naujienas!