Jurgio Bernatonio ir Algirdo Jako kūrybos paroda

KAIRĖ DEŠINĖ
Kadangi šią parodą darome dviese, jos vietą pasirinkome neatsitiktinai – „Kairė-dešinė“ tampa tiek galerijos, tiek mūsų parodos pavadinimu. Galerijos architektūra erdvę suskirsto į kairę ir dešinę puses, o tai ypač pasitarnauja konceptualiai. Šiuo atveju Algirdo Jako darbai, esantys kairėje galerijos patalpoje, referuoja į tos pačios krypties diskursą. O dešinėje, savotiškoje opozicijoje atsiduriantys Jurgio Bernatonio kūriniai tampa dešiniųjų „vertybių“ atspindžiu. Tokia parodos struktūra kritikuoja ir parodijuoja realiai matomą idėjinį susiskaldymą. Kairės ir dešinės opozicija neigia, bet tuo pačiu ir kuria viena kitą, o tai formuoja dialogą tarp menininkų, kuriame objektai tampa nuasmeninti.

KAIRĖ – Deimantiniai šunys
Nuo palydovo Voyager 1 paleidimo praėjo 38 metai – tiek laiko prireikė, kad aparatas išskrietų iš Saulės sistemos ir taptų pirmuoju žmogaus sukurtu objektu, visiškai palikusių „gimtuosius namus“. Palydovas pagaliau tapo LAISVAS, nugalėjo Žemės, Jupiterio, Saulės trauką. Pasak mokslininkų, tokia jo kelionė gali trukti amžinybę, jei tik zondo kelyje neatsiras kliūčių… Bandydami save lyginti su minėtu Voyager, galėtume atrasti neįtikėtinai daug paralelių – taip pat pirmieji „išskridome“ iš sistemos, gyvename, palyginus, nedideliame žemės plote, na, ir tiesiog jau 25 metus esame girdimi, kaip ir minėtas palydovas, vis dar siunčiantis signalus į Žemę.
Keliais metais anksčiau už palydovą buvo išleista ir David Bowie plokštelė „Diamond Dogs“ („Deimantiniai šunys“), kurios koncepcija remiasi labai gerai žinoma George Orwell knyga „1984“. Jei David Bowie deimantiniai šunys slepiasi už medžių, apsimeta parduotuvių vitrinų manekenais, tai manieji dažniausiai tyko architektūros detalėse, gali įsikūnyti į paminklus, net pavirsti kokiu miško žvėrimi. Šunys ypatingai mėgsta baimės kvapą, juo užsipildo tarytum inertinėm dujom, kad kuo ilgiau turėtų energijos kąsti, knisti ir urgzti.
Paroda sumanyta kaip bendras projektas „Kairė-dešinė“ kartu su Jurgiu Bernatoniu (BALYS). Aš šiuo atveju atstovauju KAIRĖS koncepciją, gilinuosi į lokalius sąmonės artefaktus, neištrinamus mentalinius grafičius. Tuo pačiu oponuoju BALIO individualizmo koncepcijai, ateitizmui, nes VISKAS YRA ISTORIJA, ji yra greitesnė net už ateitį. Kai žiūrime pro teleskopą į naktinį dangų – matome istoriją. Voyageris siunčia istoriją, rytojus yra istorija. Praeitis yra pats gyvybingiausias matavimas, nes tik ji sugeba pažadinti deimantinius šunis.

Algirdas Jakas

DEŠINĖ (BALYS2025M)
Mums 2025 komunizmas niekada neegzistavo.
Mums 2025 Warholas miręs.
Mums 2025 nėra jokių artefaktų, kurie primintų komunizmą.
Mums 2025 CNN.
Mums 2025 geriausia paguoda – vaistai.
Mums 2025 reikalingas menas, kuris žiūri į ateitį ir niekada nesižvalgo į praeitį.
Mums 2025 tarptautinėse meno mugėse nereikia kalbėti apie Lietuvos komunistinę politinę santvarką ir jos ypatybes, nes komunizmas niekada neegzistavo.
Mums 2025 Putinas yra youtube žvaigždė.
Mums 2025 valstybinės valdžios ar jos institucijos užgrobimas smurtu laikomi antikonstituciniais veiksmais.
Mums 2025 Lenino skulptūra atrodo visai ,,kietai“ .
Mums 2025 viskas spalvota, o taip pat pilka ir juodai balta.
Mums 2025 nereikalinga postsovietinės teritorijos klišė, kuria bando uždėti kitos šalys, nes mes nesam post sovietinė valstybė.
Mums 2025 įdomūs tiktai pro.
Mums 2025 viskas prasidėjo 2025 metais.

Jurgis Bernatonis

__________________________

Parodos atidarymas 2015 m. birželio 30 d. 18 val.
Paroda veiks 2015 06 30 – 07 25

Organizatorius Vilniaus grafikos meno centras
Rėmėjas Lietuvos kultūros taryba

Publikuota 2015-06-25 12:38 | 2015

Rašyti komentarą.
Netaktiški komentarai bus ištrinti.


Šiuo metu

Eglė Vertelkaitė. Briedžių sala

2023 09 06 – 10 21

Šiandien pristatome

Petras Repšys. Piešiniai

2019 10 01-31

© 2011 vgmc | kontaktai