2014 04 23 – 05 10

OKUPACIJOS REALIJOS. I IR II PASAULINIŲ KARŲ LIETUVOS PLAKATAI

  • Kuratorės

    Giedrė Jankevičiūtė ir Laima Laučkaitė-Surgailienė

  • koordinatorės

    Kristina Kleponytė-Šemeškienė, Jurga Minčinauskienė

  • parodos dizainas

    Gedas Čiuželis

  • Organizatorius

    Vilniaus grafikos meno centras

  • Rėmėjas

    Lietuvos kultūros taryba

  • Partneriai

    Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka, Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių biblioteka

  • Spaudos konferencija

    2014 04 23, 16 val.

  • atidarymas

    2014 04 23, 18 val.

  • Paroda veikia

    2014 04 23 – 05 10

Ar norite pamatyti, kokie avangardo tėvo Kazimiro Malevičiaus plakatai buvo klijuojami ant Vilniaus skelbimų stulpų I pasaulinio karo metais? Ar žinote, kuo mums svarbus vokiečių Dešimtosios armijos laikraštis? Ar įsivaizduojate, kur nacių okupuotame Vilniuje vyko futbolo varžybos ir kokios komandos jose žaidė? Ar girdėjote, kad II pasaulinio karo metais lietuviams, latviams ir estams Berlynas gamino visiškai tokius pačius plakatus? Visa tai pamatysite ir sužinosite apsilankę parodoje „Okupacijos realijos. I ir II pasaulinių karų Lietuvos plakatai“.
Dviejų pasaulinių karų plakatai supažindina Vilniaus grafikos meno centro lankytojus su tos epochos Lietuvos realijomis ir grafikos taikymu propagandos tikslais. Parodoje plakatai pristatomi dviem aspektais – kaip propagandos priemonė ir kaip kasdienybės atspindys. Karo metų vizualinė produkcija padeda geriau suprasti, kuo tomis dienomis gyveno civiliai okupuoto krašto piliečiai.
Plakatai grupuojami pagal chronologiją ir pagal temas. Pirmoje salėje eksponuojami 1915–1918 m., antroje – 1941–1944 m. sukurti plakatai, kurie buvo platinami Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje, II pasaulinio karo metais vokiečių priskirtose tam pačiam Ostlando regionui. Išryškinamos abiejų pasaulinių karų ideologijai svarbios temos, atspindimos karo sąlygų padiktuotos praktinės reikmės. Gretinami politinės, socialinės ir kultūrinės pakraipos plakatai padeda atskleisti kai kuriuos dviejų tragiškiausių XX a. kataklizmų panašumus ir skirtumus.
Parodos rinkinio pagrindą sudaro plakatai iš Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Bibliografijos ir knygotyros centro ir Mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekos rinkinio. Lyginamąją medžiagą, kuri leido išsamiau kontekstualizuoti II pasaulinio karo lietuviškus plakatus ir pasiaiškinti, kaip veikė Ostlando propagandos mašina, suteikė Latvijos nacionalinė biblioteka.

Daugiau apie parodos plakatų rinkinį galite pasidomėti čia

Kitos parodos

2024 04 09 – 05 04
Akmuo šneka. Studijos „Helsinki Litho” (Suomija) narių grafikos paroda
Parodos
2024 01 30–02 25
Kunigunda Dineikaitė. Pasivaikščiojimas su gulbe
Parodos
2023 12 19 – 01 27
Dalia truskaitė. Dešinė, kairė, dešinė
Parodos

Užsisakykite naujienas

Užsisakykite naujienas

Palaukite...

Dėkojame, kad užsisakėte mūsų naujienas!